A Pannon Egyetem innovatív, csúcstechnológiát alkalmazó, egyedülálló beruházást valósított meg Veszprémben. A beruházás célja, hogy az egyetemi marketingkutatások során szerzett tapasztalatokat, tudományos eredményeket széles körűen elérhetővé tegye vállalati partnerei számára, bővítve ezáltal az intézmény szolgáltatási portfólióját. A beruházás eredményeképp egy szemmozgást követő kamerával felszerelt Marketing Fókuszlabor került kialakításra, melynek ünnepélyes megnyitójára szeptember 17-én, csütörtökön került sor.
A gazdasági tudományterületeket szolgáló egyedülálló vizsgálati tér a Pannon Egyetem EFOP-3.6.2-16-2017-00017 azonosítószámú „Fenntartható, intelligens és befogadó regionális és városi modellek” című projekt keretében valósult meg. A létesítmény kialakításához az egyetem 170 négyzetméter alapterületen végzett felújítást. A Marketing Fókuszlaborban zajló vizsgálatok és kutatások megvalósításához egyedi audio- és videorendszer került kiépítésre, és speciális eszközök – fix és mobil szemkamerák, interaktív tábla – beszerzésére került sor. A beruházás értéke 56,5 millió forint, a megvalósítás a projekt szinte teljes futamidejét felölelte, két és fél évig tartott.
„Egy vidéki egyetemnek különösen fontos, hogy a régió életében innovációs szerepet vállaljon, a gazdasági és a tudományos élet motorja legyen. Elhelyezkedéséből adódóan a Pannon Egyetem kutatási potenciálja állandó fejlesztést igényel az infrastrukturális feltételrendszer megteremtése, és a szakmai személyi állomány tekintetében egyaránt.” – mondta el bevezetőjében Dr. Gelencsér András, a Pannon Egyetem rektora.
„A Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Kara elkötelezett az innovatív marketingkutatás és az arra épülő döntéstámogató tanácsadás iránt. Az oktatás és kutatás mellett partnereinek olyan fejlett szolgáltatás nyújtására alkalmas infrastruktúrát hoztunk létre, mely oktatóink széles körű szakértelmére és nemzetközi marketing tapasztalatára épít. A szemkamerával felszerelt fókuszlabor termékfejlesztők, marketing szakemberek, elemzők munkáját segíti a legmodernebb kutatási eszközökkel.” – mondta el köszöntőjében Dr. Fehérvölgyi Beáta, a Gazdaságtudományi Kar dékánja.
A Marketing Fókuszlabor kialakítása alkalmas a vállalati partnerek megrendelései alapján vizsgálatok elvégzésére, ezzel segítve a termékfejlesztők munkáját, és a vásárlói elégedettség feltárását. A fókuszlaborban termékek tesztelésére, a szolgáltatásokkal kapcsolatos érzelmi háttér feltárására, fogyasztói preferenciák mélyebb megismerésére nyílik lehetőség.
„A szemkamera képes követni és rögzíteni az emberi szem mozgását, így az is nyomon követhető, hogy mire figyel leginkább a fogyasztó. A szemkamera nem csak a tudományos kutatásokban, de az üzleti világban is széleskörűen alkalmazható, online értékesítési felületek, weboldalak felhasználói magatartásának vizsgálatára is alkalmas. Segítségével a fogyasztói visszajelzések alátámasztása még megbízhatóbb. A szemkamerával bármilyen belső térben vagy képernyős felületen elhelyezett információ hasznossága tesztelhető és optimalizálható. Az eszköz külső helyszínen való teszteléshez is felhasználható.” – mutatta be a Marketing Fókuszlabor egyik különlegességét Dr. Veres Zoltán, a Marketing Intézeti Tanszék vezetője.
A képzett moderátorok és elemzésben jártas szakemberek lehetővé teszik, hogy a szolgáltatás megrendelői megismerjék fogyasztóik őszinte véleményét termékeikről, szolgáltatásaikról és erre alapozva megfelelő üzleti döntéseket hozzanak.
A létesítmény hiánypótló szerepet tölt be a régióban. A szemkamerával felszerelt Marketing Fókuszlabor megrendelhető szolgáltatásai potenciális előnyt jelenthetnek az üzleti partnereknek, állami szervezeteknek, más oktatási intézményeknek vagy bármilyen vállalati vagy fogyasztói döntés előtt álló felhasználónak.